Strony

poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Kolorowanie tekturek cz.3 KOLOR "akwarele"

Cześć. Udało Wam się skorzystać z poprzedniego kursu? Mam nadzieję, że tak.
Swoimi efektami możecie pochwalić się w komentarzu na blogu
lub na naszym fanpage na FB - zapraszamy.

Dziś postawimy na kolor i jedną z technik,
która szutrem  niemalże wdarła się do świata scrapbookingu - AKWARELE.

Moim zdaniem kolorowanie tekturek farbami akwarelowymi jest jedną z najpopularniejszych technik ich zdobienia. Nie musicie się oczywiście ze mną zgadzać ... ale u mnie zdecydowanie królują akwarelki. I choć nie jest to moja ulubiona technika malarska to przy tworzeniu projektów scrapowych, baz ATC, kolorowaniu stempli czy malowaniu tekturek sprawdza się ona idealnie.

Akwarela to farba wodna. Malowanie nią polega na stopniowym nakładaniu cienkich, niemalże transparentnych warstw farby, przez które przebija podłoże. Jest to technika uważana za jedną z trudniejszych, gdyż wymaga niesamowitej precyzji i dokładności. Ja przekonam Was, że "nie taki diabeł straszny jak go malują" i że w zaledwie kilku krokach można pokolorować każdą tekturkę tą właśnie techniką. Malujemy kotka z balonami.

 
Z palety kolorów wybrałam jasny i ciemny brązowy oraz czerń. Biel "uzyskam" z jasnokremowej płaszczyzny tekturki bowiem w tej technice nie używa się prawie białej farby. Cienka warstwa pigmentu właściwa dla tej techniki nie jest w stanie całkowicie pokryć jej poprzednich warstw. Malując akwarelą pozostawia się więc jasne plamy tła wykorzystując naturalny kolor malowanej powierzchni.

 
Zaczynamy delikatnie mocno rozwodnionym pigmentem farby w kolorze jasno brązowym.
Jak zawsze stosujemy zasadę światłocienia, więc kolorujemy tylko lewą stronę kotka.

Pigment - techn. sproszkowana, kryjąca substancja barwiąca, nierozpuszczalna
w wodzie i olejach, używana do sporządzania farb. /Wikipedia/
 
 
Nakładamy drugą warstwę tego samego koloru przyciemniając najciemniejsze partie ciała.
(Trzecia warstwa.) Zmieniamy odcień brązu. Malujemy pręgi kota.

 
(Czwarta warstwa.) Nadmiar koloru lub zbyt mocny kolor na pręgach rozprowadzamy na pozostałe cześć tak by uzyskać spójność kolorystyczną między dwoma odcieniami brązu. Możemy to zrobić przy pomocy "mokrego pędzelka" z mocno rozcieńczonym pigmentem farby lub samą wodą. Pilnujemy by nie zamalować najjaśniejszych części ciała.
 
 
(Piąta warstwa.) Wprowadzamy kolor - malujemy na czerwono policzki kota :)

 
Doklejamy pozostałe warstwy tekturki.

Pora pokolorować baloniki. U mnie będą to dwa odcienie niebieskiego i żółty.

Malując pamiętajmy, że tekturka stopniowo przestaje wchłaniać pigment. Na jej powierzchni może utworzyć się wtedy cienka warstwa farby, która po wysuszeniu będzie się kruszyć - u mnie widać to bardzo dobrze na balonie w żółtym kolorze. Dzieje się tak przede wszystkim przy farbach niskiej jakości, w których pigment jest słabo zespolony z wodoprzepuszczalnym klejem (najczęściej gumą arabską) utrzymującym farbę w odpowiedniej konsystencji. Również różnego rodzaju domieszki mogą modyfikować właściwości fizyczne farby. Powierzchnię taką można zabezpieczyć wtedy fiksatywą lub lakierem do włosów.

 
Na koniec moja ulubiona część - chlapanie. Jak widać nawet w tekturach nie umiem odpuści :P

 

Po całkowitym wyschnięciu tekturki można na nią nanieść niewielkie poprawki.
 
 

Często sięgam po tę tekturkę - nie tylko dlatego, że lubię koty. Świetnie sprawdza się ona w projektach dziecięcych, zawłaszcza dla małych chłopców. Mogą to być bardzo rozbudowanie, wielowarstwowe kompozycje jak i minimalistyczne. 
 
 

Na koniec jak zawsze małe porównanie ;) Tym razem pokolorowałam tekturki farbami akwarelowymi rożnych firm poczynając od najtańszych do najdroższych. Najważniejszy wniosek jaki możemy tu wyciągać to jakość krycia poszczególnych farb. Im pigment jest "cięższy" tym trudniej uzyskać zadowalający nas efekt. Kontury rozmazują się a warstwy zlewają. Minusem jest też "kruszenie się" pigmentu farby po wyschnięciu o czym wcześniej wspominałam.


 
 
 
 Niższej jakości farby po wyschnięciu mają też tendencję do "tracenia" koloru
przez co trudniej uzyskać pożądany efekt.
 
 
 
 
 
Farby akwarelowe wysokiej jakości pozwalają na dokładne rozprowadzenie pigmentu na tekturce i precyzyjne wyeksponowanie jej grawerowanych fragmentów. Zdecydowanie lepiej się nimi maluje i jeśli tylko macie możliwość malujcie tekturki właśnie nimi <3

 
 
 
 
I pytanie do Was. Czym chcielibyście pokolorować tekturkę w następnej edycji kursu?
Do wyboru mamy: farby akrylowe, tempery, gwasze, farby metaliczne ...
ale także wszelkiego rodzaju media ... 
a może ktoś z Was ma pomysł na jakąś niekonwencjonalną technikę - podejmę wyzwanie.
 
Pozdrawiam, 
kigabet vel Ki
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarz :-)